piątek, 4 października 2013

Jak nauczyć sztuczek królika?

Czy nie masz pomysłu na zabawę z królikiem? A może chciałabyś być z nim bliżej? Jest na to bardzo łatwy sposób . Zacznij trenować Rabbit Agility ze swoim pupilem . Oczywiście nie chodzi nam tu zaraz o jakieś poważne treningi , tylko takie oparte na zabawie. Przydatnym elementem może być klikier ale nie jest on obowiązkowy . I bez niego można otrzymać taki sam efekt . Pierwszym krokiem ku temu jest przygotowanie przysmaków np. drobnie pokrojona marchewka , gałązki koperku czy kawałki pasternaka . Przysmaków będzie potrzeba wiele więc , pamiętajmy aby nie dawać zbyt dużo słodkich i tuczących rzeczy . Gdy przygotujemy królikowi przysmaki możemy zająć się pierwszymi sztuczkami . Najłatwiejszą sztuczką jest tzw. "poproś" , czyli króliczek staje słupka na dwóch łapkach i prosi o przysmak . Jak nauczyć się poproś możecie zobaczyć w tym filmie: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TOzN1d4Oom8 .
Trzeba pamiętać , tak jak wspomniano już w filmie , żeby nagradzać królika za każdą próbę wykonania ćwiczenia . Powinniśmy też pamiętać , że z królikiem nie powinniśmy ćwiczyć za długo bo może się szybko zniechęcić . Jeżeli nauczymy królika "prosić" , możemy przejść skoków . Uczymy królika skoków w taki sposób : 1. Najpierw ustawiamy stosunkowo niską przeszkodę . 2. Potem za pomocą smakołyka zachęcamy królika do przeskoczenia przez przeszkodę . 3. Jeżeli mu się uda podwyższamy poprzeczkę . Tutaj przykładowy film: http://www.youtube.com/watch?v=3ot-qw2l_5I&feature=player_embedded
Jest jeszcze wiele sztuczek których możesz nauczyć królika , ale pamiętaj , że najważniejsze , że spędzasz ze swoim pupilem więcej czasu i wasze więzy stały się głębsze.

Źródło: http://www.miniaturkabeztajemnic.com/

czwartek, 12 września 2013

Zachowania królików

  • Królik "zrywnie" biegnie i podskakuje z obrotami w powietrzu - to nie jest żaden "atak" ;-) Króliki w ten sposób "brykają", świadczy to więc o ich dobrym samopoczuciu, radości i dobrej kondycji zdrowotnej.
  • Królik nagle przewraca się na bok i zastyga na chwilę z bezruchu - to również nie jest nic niepokojącego. Królik w ten sposób demonstracyjnie rozpoczyna odpoczynek. Często takie "walnięcie" się na boczek zwierzak robi w sąsiedztwie mebla albo ściany, dodatkowo uzyskując efekt dźwiękowy ;-) wynikający z uderzenia.
  • Królik siada z podkurczonymi łapkami "na kurkę" - to również forma odpoczynku. Nie zawsze króliki sypiają na boku, rozciągnięte i wyluzowane. Taki, bardziej czujny sposób sypiania często obserwujemy. gdy królik nie jest jeszcze w pełni zadomowiony i oswojony z nowym otoczeniem.
  • Królik pochrapuje w czasie snu - zakładając, że w czasie aktywności nie kicha, nie kaszle i nie ma żadnych objawów infekcji dróg oddechowych, takie pochrapywanie i poświstywanie może być efektem przerośniętego podniebienia. Nie jest to choroba ani dolegliwość wymagająca interwencji lekarza, tylko po prostu taka cecha danego zwierzęcia.
  • Królik jest agresywny podczas ingerencji opiekuna we wnętrze klatki - to naturalny odruch obronny każdego królika. Taka agresja wynika z terytorializmu tych zwierząt. Dla królika klatka to odpowiednik nory w naturze, nie pozwoli nikomu ingerować w swoje królestwo, ale nie znaczy to, że królik opiekuna nie lubi. Należy uszanować "własność" królika i wszelkie sprzątania klatkowe wykonywać podczas gdy zwierzak biega po pokoju.
  • Królik kładzie głowę nisko przy podłodze podczas głaskania - to sygnał poddania i pozwolenia na pieszczoty. Często towarzyszy temu odwzajemnianie pieszczot przez królika w postaci lizania po rękach. Bardzo miłe :-) Warto często głaskać królika i tym samym doprowadzać do takiej pozycji, ponieważ poza przyjemnością podkreśla ona, że to opiekun jest dominantem w stadzie, nie królik. Pozwala to na uniknięcie rywalizacji o dominację z człowiekiem, co czasem się zdarza.
  • Królik biega wokół nóg opiekuna "bzycząc" - to objaw podniecenia. Królik zachęca w ten sposób do wspólnych "igraszek", co w silniejszych stanach (np. wiosną), może być intensywne i przeradzać się w próby kopulacji. Jest to o tyle nieprzyjemne, że królik chwyta mocno zębami chcąc przytrzymać ewentualny "obiekt" pożądania i może dość mocno kaleczyć. Jeśli takie stany są silne, zalecam poddanie królika zabiegowi kastracji, co złagodzi jego popęd i wyeliminuje płodność (w razie planowania więcej niż jednego królika zabiegi kastracji i sterylizacji są nieuniknione).
  • Królik atakuje opiekuna biegnąc do niego z położonymi uszami i mocno wysuniętą do przodu głową - to prawdziwy atak. Jest niebezpieczny, bo króliki potrafią mocno gryźć i zacięcie walczyć. Powodów takiego zachowania może być wiele: choroba, ból, terytorializm u nie wysterylizowanych i niewykastrowanych zwierząt, rywalizacja między tymi samymi płciami (króliki rozróżniają płeć opiekuna i może się zdarzyć chęć zdominowania rywala, ludzi traktują jak członków stada), strach, również indywidualny charakter zwierzęcia silnie terytorialnego. W zależności od powodów są różne sposoby na złagodzenie agresji u królików, zawsze jednak oparte na łagodności, spokoju i wyrozumiałości w stosunku do niego.
  • Królik zgrzyta zębami - to może znaczyć kilka rzeczy. Głośne zgrzytanie skulonego królika to reakcja na ból. Taki królik wymaga interwencji lekarza weterynarii, bo może się dziać w jego organiźmie coś niedobrego. Delikatne, cichsze zgrzytanie np. podczas głaskania - to objaw zadowolenia. Dość łatwo jest te dwa rodzaje zgrzytania rozróżnić, rozważając choćby okoliczności w jakich się pojawiają i ich nasilenie.
  • Królik pociera brodą o przedmioty - to sposób znaczenia terenu. Króliki mają pod brodą gruczoły zapachowe z substancją, która jest dla nich wyczuwalna a dla ludzi nie. Nie jest to żadna choroba ani próba pozbycia się ciała obcego spod brody.
  • Królik biegnąc obsikuje strumieniem moczu wszystko dookoła - to kolejny sposób znaczenia terenu. Zwykle robią tak samce, jednak i u samic się zdarza. Nie u każdego królika takie znaczenie terenu ma identyczne nasilenie. Jest bardzo różnie - jedne króliki znaczą mocno i intensywnie a inne prawie wcale. Związane jest to z terytorializmem danego królika. Nieco złagodzić objawy terytorializmu można poddając królika zabiegowi kastracji lub sterylizacji, jednak nigdy nie ma pewności, że sytuacja ulegnie poprawie.
  • Królik wszędzie pozostawia po sobie bobki - trzeci sposób znaczenia terenu, ale również objaw "bałaganiarstwa" królika. Tak jak w poprzednim punkcie, nie u każdego królika takie zachowanie jest równie nasilone. Sposobem na częściowe przynajmniej wyeliminowanie bobkowania, jest nauka czystości i korzystania z kuwety. O ile obsikiwania fontanną moczu (w sensie znaczenia terenu, nie zwykłego sikania po kątach - to dwie różne sprawy)nie da się tak łatwo wyeliminować uczeniem królika załatwiania się w kuwecie, to z kupkami bywa lepiej i większość zwierząt po jakimś czasie "załapuje" o co chodzi opiekunom. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że przy króliku w domu zawsze będzie mniejszy lub większy nieporządek.
  • Królik piszczy lub krzyczy - takie dźwięki u królika to objaw całkowitej desperacji i przerażenia. Bardzo niedobrze się dzieje, jeśli królik zachowuje się tak z powodu niewłaściwego postępowania opiekuna. Króliki w naturze właściwie krzyczą jeden raz w życiu - gdy wiedzą, że za chwilę zginą, np. podczas ataku jakiegoś drapieżnika.
  • Królik podbiega i trąca nosem opiekuna - to tak jakby chciał powiedzieć: "no co tam? jestem tu, zainteresuj się :-) 

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Podróż z królikiem CZ.2

W czym przewozić
Klatki do transportowania zwierząt domowych
Prawdopodobnie najlepsza jest mała klatka dla królików albo po prostu kartonowe pudełko (tylko na bardzo krótkie przenosiny, nawet małe króliki są wystarczająco duże, aby wygryˇć w pudle dziurę i uciec, a jeśli się wysika do pudełka, to przemięknie i podłoga może po prostu odpaść). Stała klatka Twojego królika może też do tego służyć, jeśli jedzie się daleko i ma się dość miejsca na ustawienie tej klatki w samochodzie.
Przy przewożeniu królika publiczymi środkami transportu należy bezwzglednie postarać się o bezpieczna klatke. Lepiej jednak w ogóle tego unikać, gdyż królik będzie się bał nie tylko hałasu, jaki robi pojazd, ale także rozgardiaszu, jaki robią ludzie (to jest dla królikow o wiele bardziej stresujace od hałasu maszyn).
Co zabrać
  • butelkę/miseczkę na wode (króliki podczas transportu rzadko jedzą lub piją, można probować je do tego zachęcać podczas postojów)
  • zapas jedzenia, siana, wody
  • gazety, zmiotkę i szufelkę, torby na śmieci, ocet (do czyszczenia,) ręczniki papierowe (nie ma co liczyć, ze wypadki się nie zdażą)
  • lód i ręczniki w czasie gorącej pogody dla ochładzania królika
  • certyfikat zdrowia - będziesz go potrzebować, jeśli podróżujesz z królikiem samolotem do innego kraju. Jeśli jedziesz do innego kraju powinieneś również dowiedzieć się dużo wcześniej o wszelkich procedurach związanych z przewozem zwierząt, gdyż może być wymagana kwarantanna, czasem tak długa (6 m-cy na Wyspach Brytyjskich), że warto rozważyć zabieranie królika ze sobą.
  • Przygotuj się na nagłe wypadki. Zapisz na króliczym uchu (nietoksycznym pisakiem) numer telefonu do zaufanego przyjaciela lub rodziny. Napis zniknie, ale będzie chwilowym dowodem osobistym królika.
  • książkę o królikach - może nagle zachorować w czasie pobytu poza domem i będziesz wiedział, na ile poważne są obiawy
Pobyt w hotelu
  • dowiedz się wcześniej, czy w danym miejscu można zatrzymać się z królikiem. Często bywa tak, że o ile właściciele hoteli i pensjonatów nie zgadzają się na psa czy kota, to mogą zgodzić się na królika, jeśli pozostanie on w klatce lub w wyznaczonym pomieszczeniu. To może być całkiem dobrym rozwiazaniem. Możesz próbować przekonać niezdecydowanego właściciela uświadamiajac mu, że królik jest zwierzęciem cichym, a zatem nie bedzie zakłócał spokoju innym klientom, a zamkniety w klatce nie będzie mógł narobić szkod
  • jeśli to możliwe, postaraj się, aby dostać pokój bez dywanów czy wykładzin
  • wypuszczaj królika tylko na spacery w łazience - nie narobi tam szkód
  • pozostawiaj na drzwiach wywieszkę "nie przeszkadzać". Właściciele hoteli często są pozytywnie nastawieni, jeśli ustali się z nimi czas, kiedy przychodzi sprzątaczka i zabierze się na ten czas królika z pokoju. Wtedy też królik nie jest narażony na hałas odkurzacza i strach przed obca osoba.
  • pamietaj, że jeśli pozostawisz po sobie dobre wrażenie, inni właściciele królików też będą mogli w przyszłości bez problemow zatrzymać się w tym samym miejscu. Staraj się wytworzyć wrażenie królika przyjaznego ludziom. Czytałam kiedyś o pewnej linii lotniczej, która po niemiłej przygodzie z królikiem, który uciekł z nie dość zabezpieczonej klatki zarobił sporo zamieszania w kabinie pasażerskiej, postanowiła zakazać przewozu królików!!!
  • pamiętaj, że osoby, które spotkasz w podróży, mogą być uczulone na sierść królików - nie narażaj innych na zbedny kontakt z Twoim zwierzakiem (królik tez bedzie czuł się lepiej nie niepokojony przez obce osoby)
Pobyt u kogos w domu
W zasadzie trzymaj się tych samych reguł, jak przy pobycie w hotelu. Pamietaj, że korzystasz z czyjejś gościnności, więc staraj się jej nie nadużywać.
Podróżwanie z królikiem za granicę lub wwóz królika do Polski z innego kraju
Ponieważ przepisy dotyczące wwozu i wywozu zwierząt zmieniają się co jakiś czas, należy sprawdzić aktualne przepisy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii: http://www.wetgiw.gov.pl/ (linki po lewej stronie: "przywóz" i "wywóz"). Należy pamiętać, że zasady przewozu zwierząt wewnatrz Uni Europejskiej są inne niż zasady przywozu królików do Polski z krajów spoza Uni Europejskiej. W sprawie wwozu królików do krajów spoza Uni Europejskiej należy się skontaktować z odpowednimi organami kraju docelowego.
 Źródło: http://www.uszata.com/

czwartek, 1 sierpnia 2013

Podróż z królikiem CZ. 1

Kiedy masz w planach podróż, czy to wakacyjną, czy przeprowadzkę, musisz zaplanować, co zrobić z królikiem. Najlepiej jest zostawić go w domu pod opieką kogoś zaufanego, czasami jednak musimy podróżować z królikiem.
Króliki mają różną osobowość i mogą z różnym natężeniem reagować na stres, ale musisz brać pod uwagę, że dla większości królików zmiana miejsca na nieznane, zmiana rutyny, rodzaju wody i pożywienia, temperatury powodują sytuacje stresowe. A stres wywołuje u królików biegunkę i apatię lub agresję, odmowę jedzenia.
Jeśli dokładnie zaplanujesz podróż, możesz zmniejszyć ten stres.
Zostawienie królika
Jeśli planujesz wyjazd na weekend albo dłuższe wakacje, to jest kilka możliwości, ale najlepiej
ZOSTAW KRÓLIKA W DOMU

Poszukaj odpowiedzialnego przyjaciela, który zna Twojego królika, albo znajdź kogoś, kto za pieniądze może się zająć opieką nad zwierzęciem, kogoś, kto zna króliki i przyjdzie raz lub dwa razy dziennie.
Zaaranżuj spotkanie opiekuna z Tobą i królikiem aby wyjaśnić zasady opieki i Twoje oczekiwania. Zostaw listę z instrukcjami dotyczącymi karmienia i sprzątania, objawów choroby, telefon do weterynarza lub innych osób, które mogą udzielić rady na temat królików. Dzienne porcje warzyw i owoców mogą być przygotowane w zamykanych woreczkach foliowych i przechowywane w lodówce do tygodnia (natka pietruszki i marchewki, selery, tylko to, do czego królik był przyzwyczajony już przed Twoją podróżą).
Opiekun dla królika może być ktoś z rodziny, sąsiad lub przyjaciel, ale także możesz poszukać kogoś za pośrednictwem lokalnego stowarzyszenia do opieki nad zwierzętami albo weterynarza.
Za
  • królik będzie przebywał w znanym mu otoczeniu
  • żywienie będzie podobne do tego, do czego jest przyzwyczajony
  • cisza
  • jeśli opiekunem będzie ktoś znający się na królikach, to prędzej zauważy oznaki ewentualnej choroby
  • królik nie jest wystawiony na kontakt z nieznajomymi zwierzętami, jak może mieć to miejsce w pensjonacie dla zwierząt
    Przeciw
  • królik może czuć się opuszczony, zwłaszcza, jeśli jest jedynym zwierzęciem w domu
  • królik może nie wychodzić z klatki, jeśli był w niej zostawiony
  • jeśli sąsiad lub opiekun będzie przychodził tylko raz dziennie, to przez większość czasu królik będzie pozostawiony bez opieki, mogą się wydarzyć różne wypadki, oznaki choroby mogą być zauważone za późno, a nadto ciężko jest wtedy przestrzegać rutyny, do jakiej zwierzę jest przyzwyczajone
  • jeśli masz inne zwierzęta (koty czy psy), które zostawiasz w domu, musisz tak zaaranżować przestrzeń, by nic się nie stało królikowi
Pozostawienie królika u kogoś w domu
Jeśli masz kogoś zaprzyjaźnionego, u kogo możesz umieścić zwierzę na czas swojej nieobecności, to warto się zastanowić nad taką możliwością
Za
  • jeśli osoba, która zajmie się królikiem zna go wcześniej, może łatwiej zauważyć symptomy choroby
  • królikowi będzie poświęcone więcej uwagi niż przy dochodzącym opiekunie
  • królik żyjący w klatce może zażywać więcej ruchu, niż gdyby pozostał w domu
    Przeciw
  • królik będzie w nieznanym miejscu
  • inne króliki lub zwierzęta mogą go niepokoić
  • musiałbyś przenieść klatkę i akcesoria swojego królika
Pozostawienie u weterynarza lub w pensjonacie zła zwierząt
To prawdopodobnie najmniej pożądana opcja. Jeśli jednak zdecydujesz się na to, powinieneś wziąć pod rozwagę parę rzeczy:
  • poproś, aby Ci pokazano, gdzie będzie przebywał Twój królik. Najlepiej byłoby, gdyby królik pozostawał w pomieszczeniu, gdzie nie ma kotów ani psów. Jeśli królik będzie musiał przebywać w pomieszczeniu dla kotów, jego klatka nie może stać w bezpośrednim sąsiedztwie kociej klatki.
  • poproś o pozwolenie przyniesienia swojej klatki, zmiana dla królika będzie mniejsza
  • opiekun powinien znać się na królikach
Za
  • weterynarz powinien wykryć wszelkie ewentualne oznaki choroby i pomóc w takim przypadku Przeciw
  • może nie być łatwo znaleźć odpowiednie miejsce, które będzie miało pomieszczenie, gdzie nie ma kotów i psów
  • ludzie zajmujący się psami nie mają doświadczenia z królikami, a zwłaszcza z królikami domowymi
  • nieznajome miejsce i hałas, jaki robią zdenerwowane zwierzęta może być niesłychanie stresujący dla królika
  • królik najprawdopodobniej nie będzie miał okazji wyjść z klatki
  • personel najprawdopodobniej nie będzie się zajmował indywidualnym karmieniem i czyszczeniem klatki
  • może być kosztowne, zwłaszcza, jeśli do opieki oddasz też inne zwierzęta
Zabranie królika ze sobą
Jeśli jedziesz na dłuższe wakacje i planujesz sporo zwiedzania, prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli zostawisz królika w domu. Jeśli jedziesz na dłuższe wakacje (miesiąc lub więcej) i zatrzymasz się u przyjaciół lub krewnych, wtedy możesz zastanowić się nad zabraniem królika ze sobą. Musisz oczywiście upewnić się wcześniej, że Twoi gospodarze nie będą mieli nic przeciwko temu i że nikt na miejscu nie będzie miał alergii na królika.
Jeśli się wyprowadzasz, to oczywiście musisz też zaplanować przeprowadzkę dla królika. Ludzie przewożą króliki na wielkie odległości, wymaga to tylko zrobienia planów z odpowiednim wyprzedzeniem.
Jeśli Twój królik nie jest przyzwyczajony do jazdy samochodem zacznij brać go na regularne przejażdżki tak wcześnie, jak to tylko możliwe. Zacznij od 30min raz lub dwa razy w tygodniu, umieść królika w przenośnej klatce dla zwierząt. Spróbuj przejechać się parę razy dłużej (1-3h).
Pamiętaj! nie zostawiaj nigdy królika w nagrzanym samochodzie!
Postaw klatkę na kocu lub innym materiale, który zminimalizuje drgania i zabezpiecz klatkę przypinając ją do boków samochodu. 

poniedziałek, 15 lipca 2013

Dieta młodego królika

Po przyniesieniu królika do domu powinniśmy go karmić tym samym granulatem którym karmił go hodowca lub był nim karmiony w sklepie zoologicznym. W tym okresie granulat powinien zawierać : włókno - 18% , białko - 13-14% , tłuszcz - 3%. Jeżeli uznamy że granulat którym był karmiony królik jest nie odpowiedni dla niego możemy bardzo powoli przestawić go na nasz granulat mieszając coraz większe proporcje aż dojedziemy do skali 1/1.
W diecie małego królika powinno być jak najwięcej minerałów, białka oraz kalorii potrzebnych do jego rozwoju. Należy pamiętać że królik bez względu na wszystko ma mieć pod dostatkiem wody ale także do granulatu i siana.

Około 3 miesiąca życia uszaka powinniśmy zacząć powoli wprowadzać do jego diety warzywa i owoce , oczywiście tak jak ze zmiana granulatu powinniśmy realizować to stopniowo.

Warzywa owoce i zioła ,które może jeść królik po skończeniu 3 miesiąca życia.

Warzywa :
- marchewka (natka i korzeń)
- seler liściowy
- seler naciowy
- rzodkiewka (liście i owoc)
- papryka
- sałata rzymska
- cykoria
- karczoch
- dynia
- buraki czerwone
- koper włoski
- pasternak
- pietruszka (korzeń i natka)
- szpinak
- szparagi
- pomidor (w małych ilościach)
- brokuły
- kalafior
- brukselka
- kalarepa
- rzepa (owoc i liście)
- koperek

Zioła :
- bazylia
- mięta pieprzowa
- rzeżucha ogrodowa
- szałwia
- kminek
- oregano
- lawenda
- mniszek lekarski
- rozmaryn
- tymianek
- koniczyna
- rumianek
- kolendra
- ogórecznik lekarski
- trybula ogrodowa
- lubczyk ogrodowy
- gorczyca
- melisa lekarska
- pokrzywa

Owoce :

- maliny i liście
- czarne jagody
- borówka brusznica
- truskawki i liście
- jeżyny i liście
- jabłka (bez nasion)
- melon
- papaja
- gruszka (bez nasion)
- brzoskwinia
- ananas
- winogrona
- banany
- pomarańcze
- mango


Gałązki do gryzienia :
- wierzba
- jesion
- brzoza
- klon
- topola
- jabłoń
- grusza
- leszczyna
- głóg

UWAGA!!! Gałązki nie mogą być zbierane z drzewa , które rośnie przy ulicy lub w zanieczyszczonym mieście!



Królikowi szkodzi :
- chleb
- kukurydza
- orzechy
- groch
- nasiona
- ziemniaki
- produkty mleczne
- soczewica
- rabarbar
- czekolada
- skórki z owoców cytrusowych
- cebula
- szczypiorek
- czosnek

Oczywiście nie wszystkie króliki będą jadły to co dla nich odpowiednie, ponieważ każdy z nich ma swój gust.


Zapamiętaj !!!


Królikowi szkodzą wszelkiego rodzaju kolby , wapienka, dropsy oraz biszkopty.


Takie przysmaki tylko tuczą go i jest w nich dużo chemii, natomiast wapienka powodują KAMICE NERKOWĄ.

Źródło: http://nasze-uszaki.pl.tl

czwartek, 4 lipca 2013

Żywienie królika

Hej!
Dziś dowiemy się czego powinien jeść królik najwięcej, a czego najmniej.

Królik powinien jeść najwięcej: SIANA I TRAWY
Królik powinien jeść najmniej: OWOCÓW

A teraz od 1 do 5 jest napisane czego trzeba jeść najwięcej i czego trzeba jeść najmniej.

1. SIANO I TRAWA
2. GAŁĄZKI
3. ŚWIEŻE ZIOŁA I SUSZONE ZIOŁA
4. WARZYWA
5. OWOCE

Źródło informacji: http://www.miniaturkabeztajemnic.com

wtorek, 2 lipca 2013

Polecam!

Witajcie!
Polecam bloga: http://happytruefriendsxd.blogspot.com/
Bardzo proszę o wchodzenie na tego bloga, ponieważ bardzo spadła popularność bloga.

A tu dlaczego warto wejść na bloga:




ZWIĘKSZ POPULARNOŚĆ! ODWIEDŹ BLOGA I DODAJ KOMENTARZE! TO TAK NIEWIELE, A TAK MOŻE ZDZIAŁAĆ!

piątek, 28 czerwca 2013

środa, 26 czerwca 2013

wtorek, 25 czerwca 2013

Królik Belgijski

Królik Belgijski - typ mięsnofuterkowy, rasa duży królik.

Olbrzymy belgijskie pochodzą z Gent w belgijskiej Flandrii. Króliki tej rasy należą do największych ras królików - dorosłe osobniki mogą w wieku 12-14 miesięcy osiągać masę ciała od 8 do 10 kg. Minimalna masa ciała dorosłego królika powinna wynosić 6 kg. Króliki te hoduje się w wielu odmianach barwnych, najbardziej rozpowszechnioną jest szara i biała - która została opisana szczegółowo na osobnej stronie. Ponadto olbrzymy belgijskie występują jeszcze w następujących odmianach barwnych: zajęczatej, żelazistej, żółtej, niebieskiej, czarnej i szynszylowatej.
Olbrzymy belgijskie należą do typu mięsnofuterkowego. Rasa ta stosunkowo późno osiąga dojrzałość do rozpłodu - samice w wieku 8-10 miesięcy a samce w wieku 1 roku. Wcześniejsze użytkowanie rozpłodowe jest niekorzystne i może powodować zahamowanie wzrostu tych zwierząt, czego następstwem może być skarłowacenie pojawiające się u następnych pokoleń.

Każdy hodowca powinien również pamiętać o tym, aby nie zostawiać w jednym miocie większej liczby młodych, może to objawiać się wśród nich tendencją do skarłowacenia. Podczas odchowu dużej liczby młodych hodowca powinien również zaspokoić w dostatecznym stopniu samicy jej zwiększone w tym okresie wymagania pokarmowe. Błędy popełnione w żywieniu młodych królików pociągają za sobą nieprawidłowości w postaci zahamowania wzrostu i rozwoju a to może prowadzić do: krzywizny, schorzeń narządów wewnętrznych, a u samic spowodować mniejszą płodność i mleczność.


A oto czym powinien się cechować wzorcowy przedstawiciel tej rasy:
Poniższy szczegółowy opis cech budowy ciała, typu rasowego, barwy okrywy włosowej itd., został zaczerpnięty z Wzorca Królików wydanego przez Centralną Stację Hodowli Zwierząt w Likwidacji (Warszawa, Listopad 2000r.)

"Występuje w następujących odmianach barwnych:
Belgijski Olbrzym Szary (BOS) - genotyp: AA BB CC DD GG
Belgijski Olbrzym Zajęczaty (BOZ) - genotyp AA BB CC DD GG
Belgijski Olbrzym Żelazisty (BOŻl) - genotyp: AA BeB CC DD GG
Belgijski Olbrzym Żółty (BOŻ) - genotyp: AA bb CC DD GG
Belgijski Olbrzym Niebieski (BON) - genotyp: AA BB CC dd gg
Belgijski Olbrzym Czarny (BOC) - genotyp: AA BB CC DD gg
Belgijski Olbrzym Szynszylowaty (BOSl) - genotyp: achiachi BB CC DD GG
Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco:

wiek (miesiąc) 3 4 5 6 7 8
masa w kg 2,6 3,6 4,6 5,5 6,3 7,0

Ocena cech objętych wzorcem:
1. Masa ciała w wieku 8 miesięcy i powyżej:

kg 6,00-6,49 6,50-6,99 7,00 i powyżej
pkt. 8 9 10


Dopuszcza się u samców niższą wzorcową masę ciała o 10 % niż podana w powyższej tabeli.
Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 6 kg.
Przy ocenie samic i samców na wystawie dopuszcza się masę ciała o 5 % niższą niż podana w tabeli.

2. Budowa ciała:
Harmonijna budowa ciała, linia grzbietu prosta, zad zaokrąglony, klatka piersiowa dobrze rozwinięta, nogi tylne silne i szeroko rozstawione, nogi przednie proste. Głowa osadzona na krótkiej szyi. Ogon prosty, ściśle przylegający do tułowia.

3. Typ rasowy:
Długość tułowia 70 cm i więcej. Głowa duża, szeroka, u samców lekko garbonosa. Uszy silne, mięsiste, mocno osadzone, lekko rozchylające się ku górze. Cała zewnętrzna powierzchnia uszu owłosiona. Długość uszu 19 cm i powyżej.

4. Jakość okrywy włosowej (gęstość, sprężystość i jedwabistość):
Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Włosy pokrywowe o długości od 3 cm do 4 cm, kryjące podszycie.

5. Barwa okrywy włosowej:
    Barwa okrywy włosowej zróżnicowana w zależności od odmiany barwnej:
  • szary (BOS) - ogólna barwa w partii grzbietowej ciemnoszara, boki oraz brzuch nieco jaśniejsze. Klin karkowy mały, lekko brązowy. Uszy czarnoobramowane. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona - białe. Szeroki biały pas okrywy włosowej wzdłuż linii białej brzucha. Górna część ogona pokryta szronem (pojedyncze szare włosy).
  • zajęczaty (BOZ) - ogólna barwa okrywy włosowej jak u odmiany szarej, z tym, że jest ona nieco jaśniejsza. Barwa okrywy włosowej wzdłuż linii białej brzucha w kolorze rdzawym.
  • żelazisty (BOŻl) - ogólną barwę okrywy włosowej tworzą czarne i brązowe włosy, przy czym włosy czarne przeważają. Wewnętrzna część ud oraz kończyn przednich i spód ogona grafitowy. Pas brzuszny ciemnoszary do grafitowego.
  • żółty (BOŻ) - ogólna barwa okrywy włosowej pomarańczowożółta, bez srebrzystości. Oczne obwódki i skroń trochę jaśniejsze. Okrywa włosowa na brzuchu, spodzie ogona i wewnętrznej stronie ud rozjaśniona do koloru jasnokremowego, a nawet białego.
  • niebieski (BON) - barwa włosów pokrywowych ciemnoniebieska, równomierna na całym ciele, o wyraźnym połysku. Ogólna barwa o wrażeniu czarnym z nalotem niebieskim. Barwa okrywy brzucha i wewnętrznych stron ud matowa.
  • czarny (BOC) - barwa włosów pokrywowych jednolicie, głębokoczarna, z wyraźnym połyskiem na całym ciele. W części brzusznej barwa okrywy o mniejszym połysku.
  • szynszylowaty (BOSl) - barwa włosów pokrywowych szara o odcieniu niebieskawym, z ciemnymi i białymi wierzchołkami (woal), równomiernie rozłożona na całym ciele. Klin karkowy mały, w kolorze jasnoszarym. W partii brzusznej barwa włosów jaśniejsza. Uszy ciemne, czarnoobramowane. Ogon od strony górnej czarny, przeplatany szarobiałymi włosami, od spodu biały.
6. Specyficzne cechy rasowe (barwa włosów podszyciowych, oczu, pazurków):
  • szary (BOS) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu siwoniebieska. Pazurki i oczy o barwie brązowej.
  • zajęczaty (BOZ) - barwa włosów podszyciowych, oczu i pazurków, jak u odmiany szarej.
  • żelazisty (BOŻl) - barwa włosów podszyciowych na całym tułowiu ciemnostalowa, lekko rozjaśniająca się w kierunku skóry. Oczy barwy od bardzo ciemnobrązowej do czarnej. Pazurki czarne.
  • żółty (BOŻ) - barwa włosów podszyciowych pomarańczowo-żółta, oczy brązowe, pazurki ciemnobrązowe.
  • niebieski (BON) - barwa włosów podszyciowych nieco jaśniejsza od włosów pokrywowych, oczy barwy niebieskoszarej, barwa pazurków od szarej do czarnej.
  • czarny (BOC) - barwa włosów podszyciowych intensywnie ciemnoniebieska, oczy i pazurki ciemnobrązowe.
  • szynszylowaty (BOSl) - włosy podszyciowe ciemnoniebieskie zajmujące ok. 2/3 długości włosa, strefa środkowa około 7 mm barwy białoszarej. Nad strefą środkową czarny pas szerokości około 3 mm. Przy rozdmuchiwaniu okrywy wyraźnie widoczna strefowość w ubarwieniu włosów. Oczy ciemnobrązowe, pazurki brązowe do czarnych

 

Wady dopuszczalne:

Słabo zaznaczona harmonijność budowy ciała, skrócony tułów, zwężenie tułowia w partii piersiowej; wydłużony, spiczasty pyszczek, głowa przedelikacona, cienkie i szpiczaste uszy. Pojedyncze białe włosy w okrywie; czarno zabarwiona dolna strona ogona; mało wyraźny kontrast barwy podszycia. Długość ciała zwierzęcia od 65 do 69 cm; długość uszu od 16 do 18 cm. Okrywa włosowa mniej gęsta, mniej sprężysta, niewielka różnica w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej (3 - 4 cm). U odmiany szarej, zajęczej i żelazistej niewyrównanie barwy okrywy włosowej. Rozjaśnienie boków, wewnętrznej strony ud u odmiany zajęczej i żelazistej. Małe różnice w barwie oczu i pazurków w stosunku do wzorca.

Wady niedopuszczalne:
Długość ciała zwierzęcia poniżej 65 cm, masa ciała mniejsza niż 6 kg, wygląd przypominający zajęczaka. Uszy krótsze niż 16 cm., nogi bardzo cienkie, bardzo krótki ogon. Bardzo rzadka okrywa włosowa, duże różnice w długości włosów. Białe lub jasne plamy w okrywie włosowej, występowanie plam kolorowych w partii brzusznej oraz dużej ilości pojedynczych włosów o białym zabarwieniu.
Czarne zabarwienie okrywy włosowej u odmiany żelazistej. U odmiany zajęczatej i żelazistej duża ilość białych włosów podszyciu. Inna barwa oczu niż brązowa (lub bardzo ciemnobrązowa, czy też czarna u odmiany żelazistej). Biało zabarwione pazurki."


A już w następnym wpisie: zdjęcia królików 

Ciąża u królików

Halo!
W tym poście dowiemy się wszystkiego o ciąży u królików.
 
Króliki należą do tej grupy zwierząt, u których występuje tzw. owulacja indukowana. Charakterystyczne dla niej jest ciągła obecność pewnej liczby estrogenów w organizmie samicy. W praktyce, oznacza to jej pełną gotowość do zapłodnienia praktycznie w każdym momencie. Po stosunku , zapoczątkowany przez impuls nerwowy, proces uwalniania z jajnika komórki jajowej zostaje rozpoczęty. Właściwie po każdym, nawet krótkim kontakcie z przedstawicielem płci przeciwnej, samica może ulec zapłodnieniu.
Kilka czynników wpływa na wysoki poziom hormonów rozrodczych. Jednym z nich jest obecność samca w pobliżu. Kolejnym - warunki życia królików domowych. W naturze były okresy w ciągu roku kalendarzowego, w których gospodarka hormonalna organizmu królicy była nieco bardziej wyciszona. Mowa tu o okresie jesienno - zimowych, w którym ewentualny miot miałby dużo mniejsze szanse na przetrwanie.
Zegar biologiczny żyjących w mieszkaniach królików nie jest już zsynchronizowany z cyklem pór roku. W wyniku tego króliki hodowlane są zdolne do rozrodu praktycznie bez przerwy, choć oczywiście wykazują nieco obniżone libido w miesiącach chłodniejszych.

Istotnym jest, że nawet tuż po porodzie samica zdolna jest do ponownego zajścia w ciążę. Taka eksploatacja organizmu, chociaż fizycznie możliwa, nadwyrężyłaby zbytnio organizm samicy. W przypadku hodowli domowej, należy więc samca od niej odseparować.

Jedynymi symptomami związanymi z rują są u samicy nieco zaczerwienione i obrzęknięte narządy płciowe oraz bardziej nerwowe zachowanie. Niektóre osobniki tracą apetyt.

Ciąża

Oczywiście, jeżeli nie zamierzamy prowadzić hodowli królików, najlepiej jest zwierzątko wysterylizować bądź wykastrować, eliminując tym samym
niebezpieczeństwo przypadkowego zapłodnienia. Informacje podane powyżej dają wszak pełen obraz tego, jak nietrudno - w przypadku królików - o taki "wypadek". Minimalizowanie ryzyka powstania niechcianych miotów powinno leżeć na sercu każdemu odpowiedzialnemu miłośnikowi zwierząt.
Może się jednak zdarzyć, że staniemy się właścicielami samicy, o której ciąży nie wiedzieliśmy wcześniej. Aby prawidłowo zaopiekować się zwierzęciem w takim stanie, trzeba mu zapewnić odpowiedni poziom komfortu

Ciąża trwa u królików od 30 do 35 dni. Najkrótsza jest u tych samic, które będą miały pierwszy w swoim życiu miot. Czasami, poza lekkim zaokrągleniem brzucha, trudno jest zauważyć jakieś szczególne wyznaczniki tego stanu. Na kilka dni przed urodzeniem samica zaczyna organizować gniazdo. Niektóre osobniki robią to dopiero w dniu rozwiązania.
Gniazdo składa się ze słomy oraz z puchowej okrywy włosowej, wyskubanej z boków i podbrzusza. Zazwyczaj zwierzę konstruuje takie legowisko w rogu klatki

Poród

Wykot ma miejsce zazwyczaj w nocy, trwa około pół godziny. Po urodzeniu ostatniego króliczka samica zjada łożysko, wylizuje maluchy oraz układa je w gnieździe i karmi. Czasami zdarza się, że matka nie układa małych po porodzie, ale rozrzuca je po całej klatce. Należy wówczas zgarnąć gniazdo i poukładać w nim oseski. Przyczyną takiego zachowania królicy może być np. ciężki poród - króliki są bardzo wrażliwe na ból. Można wtedy także brać pod uwagę zapalenie gruczołu mlekowego. Jeżeli takowe nastąpiło, należy samicę pomasować, zanim przystąpi do karmienia młodych. Poprawi to drożność kanałów mlekowych. Opiekun nie powinien podnosić osesków, chyba że zaistniało ku temu niezbędne wskazanie - jak w przypadku opisanym powyżej. Zmieniony zapach ciała noworodka, wynikający z kontaktu z człowiekiem, może sprowokować samicę do odrzucenia potomka.
Czasami występuje u królików zjawisko kanibalizmu. Jego genezy upatruje się w niezaspokojonym pragnieniu (!), niskiej wartości odżywczej podawanego pokarmu, w szoku poporodowym oraz w występowaniu pewnych uwarunkowań genetycznych. Istotnym jest więc, aby samicy zapewnić stały dostęp do czystej wody i dobrą paszę. Po porodzie należy także skontrolować stan gniazda i ilość osobników. Martwe noworodki należy usunąć.

Młode króliki

Królicze oseski rodzą się nagie, z czasem zyskując pokrywę włosową. Są również głuche i ślepe. Do trzeciego tygodnia życia żywią się wyłącznie mlekiem matki. Ich rozwój w tym okresie zależy więc od zawartych w nim składników odżywczych. Samica ma mleko przez około sześć tygodni, jednak już po wspomnianych 20 dniach młode zaczynają interesować się innymi pokarmami.

Po sześciu tygodniach od urodzenia króliczki powinny zostać odsadzone od matki. Czas ten jest dla nich nieco stresujący. Ze względu na utratę najlepszego środka ochronnego, jaki stanowią zawarte w mleku samicy przeciwciała, króliki narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje, głównie układu pokarmowego. Należy wówczas dbać o to , aby serwowany pokarm był najwyższej jakości. Zaleca się podawanie młodym królikom mleka - do tygodnia po odsadzeniu. Dużą uwagę trzeba zwrócić na czystość poideł - nie wolno dopuścić do sfermentowania mleka.

Oczywiście, króliczki, których matka już nie karmi, nadal powinny mieć z nią kontakt. Jest to niezbędne (także relacje między rodzeństwem) dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego i społecznego zwierzęcia.
Króliki dwumiesięczne są już w tym wieku, w którym można szukać dla nich nowych domów.


A już w następnym poście: poznamy królika belgijskiego

Polecam!

Zapraszam do bloga: http://www.happytruefriendsxd.blogspot.com/





Kliknij na zdjęcia, aby powiększyć.

(kod reklamy: HTFXD)

poniedziałek, 24 czerwca 2013

KONKURS

Konkurs!

Konkurs trwa od 24 czerwca do 26 czerwca.

Zadanie:

Odpowiedz na pytania (TAK lub NIE):
1. Czy króliki śpią?
2. Czy króliki mogą mieć pchły?
3. Czy króliki mogą jeść patyczki od lodów?
4. Czy można mieć królika angorę?

NAGRODA:

Polecanie (reklama) twojego bloga przez 7 dni (tydzień).

ZAPRASZAM DO KONKURSU!!!

Pielęgnacja królików CZĘŚĆ 2

CZĘŚĆ 2

Pazury, czyli to, co nam utrudnia bieganie (gdy nadmiernie przerośnie). Króliczki mieszkające tak jak ja w domach swych dwunogów nie mają możliwości aby ścierać stale rosnące pazurki. Nie możemy przecież kopać nor, a podłoże po którym biegamy (wykładziny, dywany, panele lub parkiet) jest albo zbyt miękkie albo zbyt gładkie by nam ścierało pazury. Dlatego raz na 3-4 miesiące wskazana jest kontrola naszych łapek i korekcja nadmiernie wyrośniętych pazurków. Do tego celu najlepsze są specjalne obcinaczki (do kupienia w sklepach zoologicznych), działające na zasadzie gilotyny, które nie miażdżą pazurka w czasie zabiegu tylko go gładko odcinają. Przy wykonywaniu tej czynności należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie zrobić króliczkowi krzywdy obcinając pazurki zbyt krótko. W przypadku pazurków jasnych (białych) dokładnie widać gdzie kończy się żywa, przeświecająca przez pazur na różowo część króliczego palca - cięcie należy wykonać 3-4 mm poniżej różowej strefy. Gdy pazurki są ciemne i nie widać "żywego" - obcinający musi zachować dużą ostrożność, bo z własnego doświadczenia wiem, że bardzo bolesne jest zbyt krótkie obcięcie pazura (jeśli pojawi się krwawienie to należy je zatamować przykładając na kilka minut kawałek waty lub gazy). Jeśli twój opiekun jeszcze nigdy nie obcinał królikowi pazurów wskazane jest aby pierwszy raz czynność tę pokazał mu weterynarz lub ktoś bardziej doświadczony. A najlepiej gdy robią to dwie osoby - jedna delikatnie unieruchamia króliczka, a druga - przy dobrym oświetleniu - ostrożnie skraca pazurki.
Zbyt przerośnięte pazury utrudniają nam bieganie i powodują deformację stóp. Mogą też być przyczyną złamań paluszków, gdy w czasie zabawy zaplączą się w dywan lub wykładzinę. Czasem też w bardzo bolesny sposób urywają się powodując krwawienie i niepotrzebny stres u króliczka.

          Oczy, czyli zwierciadło króliczej duszy. Zdrowy króliczek ma czyste, błyszczące trzeszcze (czyli oczy), którymi z dużym zainteresowaniem obserwuje otaczający go świat. I w zasadzie sam powinien dbać o ich czystość. Doraźnie opiekun może mu pomagać usuwać drobne "śpiochy", które odkładają się w kącikach oczu. Zbyt duże nagromadzenie wydzieliny lub wydzielina ropna winny być sygnałem dla opiekuna do niezwłocznej wizyty z podopiecznym w gabinecie weterynaryjnym. Do przemywania (zakrapiania) podrażnionych króliczych ślepków najlepiej stosować kropelki "Świetlik" (do nabycia w aptece) - nie polecam naparu z rumianku, gdyż może być przyczyną poważnych komplikacji.

  
Źródło: http://www.kroolik.eu

Pielęgnacja królików CZĘŚĆ 1

W tym poście dowiemy się jak pielęgnować króliki.
 CZĘŚĆ 1

Futerko, czyli to, co widać na pierwszy rzut oka. Jak wszystkie futrzaki, tak i my, króliki zmieniamy okrywę włosową, a czynimy to dwa razy w roku: na wiosnę pozbywamy się ciepłego zimowego paletka, a jesienią zrzucamy letnie wdzianko aby przyodziać strój na zimę. Linienie, bo tak się ten proces nazywa, może trwać od kilu tygodni aż do kilku miesięcy (niekiedy się zdarza, że króliczek linieje przez cały rok na okrągło). Linienie zaczyna się od głowy i przesuwa stopniowo w kierunku ogonka. W czasie linienia jesteśmy szczególnie podatne na wszelkiego rodzaju infekcje, dlatego staramy się unikać gwałtownych zmian temperatury i przeciągów. Zmieniając futerko jesteśmy również narażone na zatory jelitowe, powodowane przez odkładającą się w przewodzie pokarmowym sierść, połykaną w czasie codziennej naszej toalety. Aby zmniejszyć to niebezpieczeństwo prośmy naszych dwunogów o codzienne szczotkowanie całego futerka - ale zawsze z włosem, nigdy pod włos ;-). Wiem, wiem - nie wszystkie króliczki lubią kontakt ze szczotką, ale taki codzienny masaż oczyszcza nasze futro z martwych już włosów i ogranicza ich ilość na dywanie w mieszkaniu. A jednocześnie jest doskonałą okazją do kontroli stanu naszej skóry; czy nie ma jakichś pasożytów lub zmian grzybicznych. Dla angorek codzienne czesanie jest wręcz obowiązkowe. W sklepach z artykułami dla zwierząt można znależć szeroki wybór różnego rodzaju szczotek:


szczotka1 szczotka2 szczotka3

 PAMIĘTAJ!!! Królika się nie kąpie

Słuchy, czyli to, z czego każdy króliczek jest najbardziej dumny. Królik dobrze wychowany swoje słuchy myje przynajmniej kilka razy dziennie. Bo przecież czyste uszy to lepszy słuch ;-). Rolą opiekuna jest kontrolowanie stanu czystości wnętrza króliczych uszu. Jakiekolwiek widoczne zmiany w małżowinach usznych pupila są sygnałem do natychmiastowej wizyty u weterynarza. W przypadku królików zwisłouchych czyli baranków zwanych lopami kontrola stanu króliczych uszu powinna być codziennym obowiązkiem opiekuna. Zwisające uszy raz, że są narażone na zanieczyszczenie pokarmem i wodą, dwa - przez swą "konstrukcję" ograniczają wentylację ucha wewnętrznego, co w szczególnych przypadkach może spowodować powstanie stanu zapalnego.

JUŻ W NASTĘPNYM POŚCIE CZĘŚĆ 2.

O króliku mały baran

Hejka!
A to informacje o króliku mały baran:
Królik mały baran - jego cechą charakterystyczną są przede wszystkim opadnięte uszy -
- zwisłouchość (to jedna z mutacji utrwalonych u królików, która stała się podstawą wydzielenia ras tzw. baranów[1].)
i tzw. "korona" na głowie pomiędzy uszami.
Są to króliki trochę większe od innych miniatur. Ich waga sięga 1500-2500 gramów.

roczna samiczka
Przeważnie spotykane są barany krótkowłose.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/
A już wkrótce: NIESPODZIANKA!!!

sobota, 22 czerwca 2013

WOW!!!

Stany Zjednoczone, Niemcy i Ukraina?!


Nowości na blogu

Nowości na blogu to:
- CHAT (czat),
- TŁUMACZ BLOGA,
- ZEGAR,
- LICZNIK ODWIEDZIN,
- ETYKIETY,
- POLUBIENIA GOOGLE+.

Zapraszam do korzystania z funkcji :)

Wiadomość

Proszę o pisanie komentarzy :)

Zapraszam!

Zapraszam wszystkich do blogu: http://happytruefriendsxd.blogspot.com/

Choroby królików

Witajcie ponownie!
W tym poście dowiemy się jakie są choroby królików.

Oznaki choroby

Następujące objawy mogą świadczyć o chorobie królika:
  • brak apetytu
  • apatyczność
  • oczy matowe, mętne, bez blasku
  • królik nie nadstawia uszu tak samo jak zwykle – kładzie je po sobie lub tylko nieznacznie podnosi
  • sierść staje się matowa, a włosy zmierzwione
  • słychać od królika zgrzytanie zębami
  • temperatura ciała nie jest w granicach 38,5 °C – 39,5 °C

Podział chorób

  • Choroby zakaźne
    • choroby bakteryjne
    • choroby wirusowe
    • grzybice i mykotoksykozy
  • Choroby inwazyjne
    • pasożyty zewnętrzne
    • pasożyty wewnętrzne
  • Choroby niezakaźne
    • choroby układu pokarmowego
    • choroby układu moczowego i rozrodczego
    • choroby niedoborowe
    • zatrucia chemiczne i biologiczne

Choroby królików

Królik zarażony myksomatozą
Poniżej znajduje się spis niektórych chorób oraz dolegliwości, na które zapadają króliki.

Myksomatoza

Myksomatoza (łac. Myxomatosis cuniculi) to zakaźna, zaraźliwa, ciężka wirusowa choroba królików domowych i dzikich wywołana przez Leporipoxvirus (z rodziny pokswirusów). Wyjątkowo występuje u zajęcy. Charakterystyczne są miejscowe mezenchymalne obrzęki błony podśluzowej i tkanki podskórnej. Poraża układ nerwowy.

Pomór królików

Wirusowa krwotoczna choroba królików (RHD)choroba krwotoczna królików, wybitnie zaraźliwa, wywołana przez wirus z rodziny kaliciwirusów – viral haemorrhagic disease (VHD). Jest to wirus łatwo przenoszący się z jednego osobnika na drugiego. Może dojść do zakażenia w kontakcie bezpośrednim lub poprzez przedmioty na których znajduje się wirus. Choroba ta jest zwana potocznie krwotoczną chorobą królików lub chińskim pomorem królików, ponieważ po raz pierwszy opisaną ją w Chinach w 1984 roku. Do Polski dotarła na przełomie 1986 i 1987.

Udar słoneczny

Objawy i zapobieganie

U królików choroba objawia się przekrwieniem peryferyjnych naczyń krwionośnych, szybkim i płytkim oddechem, przegrzaniem (temp. w odbycie powyżej 41 °C), sinicą, drgawkami, spadkiem ilości przyjmowanego pokarmu, wzrostem ilość pitej wody (choć nie zawsze). Aby zapobiegać chorobie należy królikowi zawsze zapewnić dostęp do zacienionego, przewiewnego miejsca oraz dostęp do wody pitnej.

Postępowanie

W przypadku wystąpienia objawów w czasie upałów przenosi się zwierzę do chłodniejszego miejsca, podaje się dużo wody i chroni przed nasłonecznieniem. Tułów i głowę obkłada się wilgotnymi okładami. Podaje się leki antywstrząsowe, wodę oraz chroni się zwierzę przed słońcem.

Biegunka

Biegunka u królików pojawia się ona często w krótkim czasie po karmieniu, jednak przy nadmiarze chlorku sodu (soli kuchennej) w organizmie objawy mogą rozwijać się powoli.

Przyczyny i zapobieganie

Najczęstszą przyczyną, szczególnie u młodych królików, jest nagła zmiana żywienia, podawanie pokarmów odpadowych (odpady roślin okopowych, liście kapusty, zmiotki zbóż), karmy zmarzniętej lub zmrożonej. W celach profilaktyki należy unikać ww. składników pokarmowych w diecie królika. Inną przyczyną może być również zimno, przeciąg lub stres.

Leczenie

Należy wyeliminować z diety te składniki pokarmowe które mogą powodować biegunkę. Podaje się pokarmy lekkostrawne, bogate w witaminy oraz dużo wody. Dietę należy stosować przez kilka dni. Królika należy trzymać w warunkach optymalnych z zapewnieniem spokoju. Stosuje się antybiotyki, w przypadku podejrzenia biegunek na tle pasożytniczym, leki zwalczające robaczyce.

Wzdęcie

Wzdęcie (stgr. τύμπανο) – schorzenie spowodowane obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach.

Przyczyny, objawy i zapobieganie

Wzdęcie powodowane jest przez fermentację wewnątrzjelitową. Może do niej dojść wskutek karmienia paszami silnie fermentującymi (świeża kapusta, buraki, rzepik, zwiędnięta zielonka, kukurydza) lub paszami nieświeżymi (gnijące rośliny okopowe). Zwierzę staje się osowiałe, nieruchliwe, powłoki brzuszne są znacznie powiększone i napięte. Dotykiem wyczuwa się duże ilości nagromadzonych gazów w żołądku i jelitach, a przy opukiwaniu palcem brzucha słychać odgłos bębenkowy. Błona śluzowa nosa i jamy gębowej jest wilgotniejsza, niż zwykle.

Leczenie

Po wystąpieniu objawów wykonuje się masaż brzucha. Konieczna jest głodówka i podanie leków przeciw fermentacyjnych.

Zaparcie

Zaparcie (nazwy potoczne: zatwardzenie, obstrukcja) to utrudnione lub zbyt rzadkie oddawanie stolca. Zaparcia pojawiają się bardzo często u królików.

Przyczyny, objawy i zapobieganie

Objawami są:
  • brak apetytu
  • niechęć do ruchu
  • rzadkie oddawanie kału, który często pokryty jest śluzem
  • przyspieszony oddech
  • wzrost temperatury ciała
  • powiększone powłoki brzuszne
  • napinanie się zwierzęcia chcącego oddać kał
  • przy długotrwałym stanie: drgawki, zaburzenia neurologiczne
Przyczynami tego stanu jest karmienie suchymi i trudnostrawnymi paszami o dużej zawartości włókna surowego, przy jednocześnie ograniczonym dostępie do wody. Inne przyczyny to:
  • nagromadzenie w jelitach kul włosów,
  • zaburzenia trawienia i motoryki przewodu pokarmowego.

Leczenie

Zwierzę nawadnia się, poddaje głodówce. Stosuje się łagodne środki przeczyszczające.

Wada zgryzu

Wady zgryzu są powszechnym problemem wśród królików.

Przyczyny, objawy i zapobieganie

Wada zgryzu może być spowodowana uwarunkowaniami genetycznymi lub złym żywieniem. Przy prawidłowym zgryzie siekacze górnej szczęki zachodzą na siekacze dolne, dzięki czemu ścierają się. Jeśli tak nie jest to może dość do przerostu siekaczy. Siekacze górnej szczęki zakrzywiają się wtedy do środka, a dolnej – wyrastają poza pysk zwierzęcia. Jeśli jest to wada genetyczna – nie można temu zapobiec. Czasami może się zdarzyć, że trzonowce są uszkodzone. Objawy wskazujące na problemy z zębami trzonowymi to: zlepione śliną futro w kącikach pyska oraz ruchy szczęki, takie jakby królik cały czas coś żuł.

Postępowanie

Jeśli zwierzę ma wadę genetyczną to trzeba zabierać je co 6-8 tygodni do weterynarza na zabieg podcięcia zębów. Królików, u których stwierdzi się wadę genetyczną, nie powinno się rozmnażać.

Szok

Szok – silna emocja, wstrząs psychiczny, wywołane jakimś gwałtownym przeżyciem.

Przyczyny, objawy i zapobieganie

Szok może wywołać praktycznie każda rzecz, która przestraszy królika. Przestraszony królik zaczyna szukać bezpiecznego miejsca, piszczy głośno lub przyciska się płasko do podłoża. Kiedy mija zagrożenie, zwierzę może dostać szoku. Objawia się on "unieruchomieniem", rozszerzonymi źrenicami, chwilowym wytrzeszczem oczu, trzęsieniem się ciała.

Postępowanie

Zapewnia się królikowi absolutny spokój w izolowanym miejscu. Stosuje się również leki uspokajające.

Ropień

Ropień (łac. abscessus) – ostro odgraniczone zbiorowisko ropy w przestrzeni tkankowej, dające objawy bólowe. Oddzielone jest ono ścianką od zdrowych tkanek. U królików najczęściej wywołane przez takie bakterie, jak: Pasteurella multocida, Pseudomonas sp., gronkowca, paciorkowca lub przez bakterie beztlenowe[potrzebne źródło].
Ropnie mogą się tworzyć we wszystkich tkankach organizmu. Ropa królików jest bardzo gęsta (zbliżona do konsystencji pasty)[potrzebne źródło]. Ropnie są trudne do leczenia i najczęściej wymagają leczenia chirurgicznego.

Źródło: http://pl.wikipedia.org

A już w kolejnym poście: poznamy królika mały baran.

piątek, 21 czerwca 2013

,,Psa kudłacza, owcę, kurę Oraz koty szarobure". Czy króliki miniaturki mogą mieć pchły?

Hej!
W tym poście dowiemy się czy króliki miniaturki mogą mieć pchły.
I mogą mieć!
UWAGA!!! Króliki kupione z niepewnego źródła bądź ze sklepu mogą być zarażone pchłami. UWAGA!!!
Królik może przynieść pasożyty także z dworu lub zarazić się od swojego psiego lub kociego przyjaciela. Najczęściej jest to pchla królicza Spilopsyllus cuniculi, ale pchły psie i kocie też mogą zaatakować naszego pupilka.
Objawy:
- mocny świąd i częste drapanie
-czarne grudki w sierści (odchody pcheł)
-egzema
-czarne szybko uciekające punkciki.

Pchły przenoszą myksomatoze i pomór, przed tymi chorobami chronią szczepienia, na myksomatoze wykonuje je się co pół roku, a przeciw pomorowi raz na rok. Jeśli wszystko wskazuje na to, że nasz ulubieniec ma pchły powinniśmy udać się do weterynarza. Lekarz popsika, zakropi lub wstrzyknie preparat owadobójczy dostosowany do wagi królika.

Bezpieczne preparaty to Stronghold (zakrapia się go pomiędzy łopatkami zwierzaka), zasypki Pularyl i Insectin oraz płyn Biocyd. Ściółkę, siano i granulat należy całkowicie wymienić, klatkę dokładnie umyć, zabawki z materiału np. tunel i posłanie trzeba wyprać. Resztę mieszkania dobrze odkurzyć, podłogę umyć. Jeśli królik jest u nas długo należy spryskać środkiem owadobójczym ulubione miejsca królika np. fotel, dywan. Jaja pcheł spadają z sierści futrzaka na podłogę, dlatego dobrze jest profilaktycznie spryskać te miejsca po których królik często biegał. Preparat do spryskiwania powinien być z polecenia weterynarza,
jest on przeznaczony do spryskiwania pomieszczenia i mebli, absolutnie nie wolno nim spryskiwać zwierząt.

Źródło: http://www.miniaturkabeztajemnic.com

A tu fotka królika angora (ale puszysty :) ) :

A już w kolejnym wpisie poznamy choroby królicze.

Króliki

Witajcie!
Jest to 1 wpis o królikach. Proszę o odwiedzanie bloga :)

Jest 100 ras królików. Można je podzielić na rasy użytkowe i rasy amatorskie.
W zależności od długości włosa króliki dzieli się na: długowłose - powyżej 60 mm, wysokowłose 40-60 mm, normalnowłose 25-40 mm, oraz krótkowłose - poniżej 25 mm.

Ze względu na kierunek użytkowania wśród ras użytkowych rozróżnia się cztery typy:


  • typ mięsny
  • typ mięsnofuterkowy
  • typ futerkowy
  • typ wełnisty

Masy ciał królików:

  • rasy duże ważące powyżej 5,5 kg,
  • rasy średnie ważące 3.5-5,5 kg,
  • rasy małe ważące 2,0-3,5 kg,
  • rasy miniaturowe (karzełki) ważące poniżej 2 kg.

Rasy:



Rasy Duże:

  • Belgijski Olbrzym (BO)
  • Belgijski Olbrzym Biały (BOB)
  • Olbrzym Srokacz (OS)
  • Francuski Baran (FB)
  • Morawski Olbrzym (MO)
Rasy Średnie:

  • Angielski Baran (AB)
  • Francuski Srebrzysty (FS)
  • Wielki Jasnosrebrzysty (WJS)
  • Szynszyl Wielki (SzW)
  • Wiedeński Niebieski (WN)
  • Wiedeński Biały (WB)
  • Wiedeński Czarny (WC)
  • Wiedeński Szary (WS)
  • Hotot Biały (HT)
  • Nowozelandzki Czerwony (NC)
  • Nowozelandzki Biały (NB)
  • Burgundzki (Bu)
  • Kuna Wielka (KW)
  • Syjamski Wielki (SW)
  • Kalifornijski (K)
  • Japoński (J)
  • Alaska (A)
  • Hawana (H)
  • Średni z Turyngii (TU)
  • Podbielany (Pb)
  • Zajęczak (Z)
  • Duński Biały (DB)
  • Popielniański Biały (PB)
  • Termondzki Biały (TB)
  • Castorex (Crx)
  • Rex (Rx) - średniej wielkości
  • Angora Biała (A)
  • Satenowy (Sa)
Rasy Małe:

  • Rex (Rx) - wielkość mała
  • Mały Baran (MB)
  • Szynszyl Mały (SM)
  • Marburski (Ma)
  • Kuna Mała (KM)
  • Syjamski (SI)
  • Ryś (Ry)
  • Srebrzysty Mały (S)
  • Holenderski (H)
  • Podpalany (P)
  • Polski Biały (PM)
  • Rosyjski (R)
Rasy Miniaturowe:

  • Hermelin (He)
Źródło: http://srokacz.pl/ 

A już w następnym poście: dowiemy się czy króliki miniaturki mają pchły oraz będzie zdjęcie królika.